Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

8 trendów mody jutra

Illuminated-Fashion-3-1

1. Ochrona

Ubrania mogą nas chronić w niebezpiecznych sytuacjach zagrażających życiu, od jazdy na rowerze po akcje strażaków w czasie pożaru. Anna Haupt and Terese Alstin stworzyły poduszkę powietrzną dla rowerzystów. System umieszczony na szyi, jest w pełni gotowy do napełnienia poduszki powietrznej, która zaabsorbuje siłę uderzenia. Na co dzień pełni rolę ładnie wyglądającego szalika. Natomiast projektanci Ashwin Rajan and Kevin Cannon zaprojektowali Frontline Gloves,  system, który umożliwia strażakom porozumiewanie się prostymi gestami rąk. Wystarczy użyć prostego gestu, aby Twoi towarzysze wiedzieli, że czas na ewakuację.

 

2. Recykling

Troska o naszą planetę, skłania nas do myślenia o tym w jaki sposób kupujemy i produkujemy towary, żeby być bardziej eko. Coraz częściej zaczynamy wykorzystywać recykling. Przykładem może być czeska firma SegraSega, która produkuje odzież dla rowerzystów z zużytych ubrań. Z Nowej Zelandii Emma Whiteside stworzyła suknię z miedzianych chłodnic. Ponieważ zasoby się kończą, będziemy potrzebować takich kreatywnych rozwiązań.

 

 

3. Energia kinetyczna

Kiedy idziesz, biegniesz, tańczysz, Twój ruch może zostać przekształcony w energię. Soledad Martin tworzy buty, które będą ładowały baterię smartphona, kiedy użytkownik idzie bądź biegnie. Projektant Rafael Rozenkranz wyprodukował kombinezon do biegania z wbudowanym odtwarzaczem mp3, który jest napędzany tylko i wyłącznie poprzez energię wytworzoną podczas joggingu. Technologia wykorzystania energii kinetycznej nie jest nowa, ale coraz bardziej się rozwija i wkracza w świat fashion.

 

 

4. Energia słoneczna

Z człowieka też można zrobić baterię. Wystarczy ubrać go w panele słoneczne. Wielu projektantów wykorzystuje właśnie trend słonecznej energii. Andrew Schneider stawiając bardziej na seksapil stworzył słoneczne bikini. Mae Yokoyama wprowadziła słoneczną technologię do high fashion, projektując naszyjnik z paneli słonecznych. Firma Diffus wytwarza zasilane energią słoneczną torebki. Chociaż wiele z tych projektów, dalej jest z pogranicza mody i sztuki, to z powodzeniem mogą służyć jako sposób na naładowanie smartphona, tabletu dzięki promieniom słonecznym.

 

 

5. Drukowanie 3D

Technologia drukowania 3D prężnie się rozwija i nie omija świata mody, od butów po bikini. Andreia Chaves tworzy „niewidzialnie buty”, których konstrukcja jest drukowana przy pomocy 3D, a następnie są wykańczane tradycyjna metodą. Natomiast firma Continuum Fashion przy pomocy 3D drukuje bikini. Swoją droga, to jest naprawdę fajne. Idę z dziewczyną na plażę i mówię – kochanie jakie bikini Ci wydrukować?

 

 

6. Niepełnosprwność

W przyszłości, moda będzie pomagała w radzeniu sobie z niepełnosprawnością. Niektórzy projektanci już zmierzają w tym kierunku. Anna Bieniek stworzyła zegarek dla niewidzących, który pomaga, im trzymać się planu. Wynalazca Pedro Nakazato Andrade zaprojektował specjalną nakładkę, która sprawdza postępy gojenia się kości i mięśni, przekazując informacje o postępach do strony internetowej. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, jest specjalny naparstek dla niewidzących, który przekazuje informacje o otaczającym świecie w jeżyku brajla, poprzez specjalny czujnik umieszczony na palcu użytkownika.

 

 

 7. Laser

Grawerowane laserowe ubrania, są już dostępne w wielu sklepach. Projektanci przekonali się do tej technologii i coraz częściej wykorzystują w swoich kolekcjach. Ubrania z piętnem lasera znajdziemy w Topshop czy Asos.

 

 

 

 8. Iluminacje

Bez światełek się nie obejdzie. Przecież trzeba być widocznym. W tym wypadku, nie wszystko, co zostanie zaprojektowane musi być użyteczne. Tak to już jest w świecie mody. Projektant Wei-Chieh Shih stworzył laserowy garnitur, do użytku w klubach nocnych. Mary Huang Rhyme & Reason wykorzystuje światło jako podstawowy element w konstrukcjach swoich kolekcji, zbierając pozytywne opinie.

 

 

Add a Comment