Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Co to jest fashiontech?

fashion-2Siedzisz sobie w barze, popijasz piwo w piątkowy wieczór po pracy. Nagle wchodzi piękna blondynka w czarnej sukience z torebką Ralph Lauren i podchodzi do baru. Ma długie lśniące włosy, niebieskie oczy i biust taki, że nie możesz oderwać spojrzenia. Siada obok Ciebie, zamawia Long Island i wyciąga Iphona 5S w oprawie od Coco Chanel. Myślisz – niezła sztuka, jest fashion.

Wtem drzwi ponownie się otwierają, do baru wkracza koleś w kujonkach, przydługich włosach, flanelowej koszuli włożonej w za duże jeansowe spodnie, które są przytrzymywane na jego chudym ciele przez gruby skórzany pasek. Na stopach ma białe buty z napisem New Balance. Jak błyskawica pojawia Ci się myśl – informatyk, może to Jobs? Ów jegomość podchodzi do blondynki, po czym zaczynają się całować. Doznajesz takiego szoku, jaki ostatnio przeżyłeś, kiedy mając 13 lat pocałowałeś Annę i dostałeś za to w twarz. Jak to możliwe, żeby tak fashion oraz nowe technologie razem?

Romans to? Czy udany związek?

W 21 wieku wszystko jest możliwe. Fashiontech w najprostszym ujęciu, to romans branży fashion z nowymi technologami. Skąd się wzięło Fashiontech? Często też używa się w formie – Fashion Tech. To skrót od Fashion Technology. Obejmuje różne aspekty projektowania, takie jak design, drukowanie, kontrola jakości, marketing, merchandising różnych strojów, tekstyliów, odzieży i akcesoriów.

Pójdźmy dalej i zobaczmy co na to Wikipedia – napisali tam tak: “Advanced Fashion Design and Technology is the manufacturing process related to fashion which integrates the newest technologies”. Czyli Fashion Technology, to proces związany z modą, który integruje najnowsze technologie.

Fashiontech skupia się na łączeniu mody, designu, technologii. Szczególnie dotyka takich zagadnień jak social media, mobile, e-commerce, wearable technology, digital, retail, druku 3D. Wokół tematu tworzy się społeczność ludzi takich jak projektanci, designerzy, ludzie z sektora retail, przedsiębiorcy, programiści, deweloperzy IT, marketerzy, blogerzy, inwestorzy oraz indywidualni pasjonaci.

Bez wątpienia Fashiontech jest na fali wznoszącej, bo temat wybucha szczególnie na zachodzie. Po wpisanu w google Fashion Tech pojawia nam się około 1 030 000 000 wyników. Rozwija się środowisko wspierające to zagadnienie – San Francisco Fash Tech, Fash &Tech Tel Aviv, akceleratory dla startupów jak New York Fashion Tech Lab, konferencje Decoded Fashion.

Obecnie rozwój nowych technologii podąża tak szybko, że w zasadzie każdy z nas nosi jakąś technologię. Nieważne czy to jest telefon z wbudowanym akcelerometrem, który monitoruje ruchy czy desginerski case na ten telefon. Powstają takie projekty jak współpraca projektantki Diane Von Furstenberg z Google, gdzie modele na wybiegu w trakcie jej pokazu nosili Google Glass. Amy Winters tworzy kolekcję Rainbow Winters collection, która łączy technologię ze stylem. Jest dobrym przykładem fashion-technology-designer, wie jak wstrzykiwać technologie do stylu.

Firmy z sektora newtech chcą mieć udział w lukratywnym rynku jakim jest świat mody, dlatego decydują się na różne sposoby, aby to zrobić. Apple zatrudnia byłą prezes Burberry Angelę Ahrendts, jako ich nowego szefa sprzedaży detalicznej. Intel współpracuje z Fashion Designers of America oraz tworzy projekt “Make it Wearble”, gdzie celem jest stworzenie najlepszego urządzenia do noszenia. Pula wygranej to 1,3 miliona USD.

W dzisiejszym świecie, gdzie moda oraz nowe technologie nieustannie wpływają na nasze codzienne życie, docieramy w końcu do skrzyżowania, gdzie rozmywa się granica między tym co dotyczy marek sektora odzieżowego a firm branży nowe technologie. Do tej pory, to nowe technologie wkraczały w świat mody ułatwiając produkcję kolekcji odzieżowych – np. Cad, Tech Design. Teraz, natomiast fashion wkracza w świat nowych technologii – wearble device.

Wearable technology mocno integruje fashion z newtech. Firmy tworzące gadżety wearable zdają sobie sprawę, że ich produkty dla branży fashion są nie do noszenia, brzydkie. Mimo, że design product nie jest czymś nowym, to sektor fashion podchodzi do tego w unikalny, niepowtarzany sposób, a branża nowych technologii zaczyna słuchać. Z drugiej strony to, co jest najgorsze w modzie to nosić, to samo co inni, to fashiondead. Dlatego newtech wprowadza do mody innowacyjność, która tworzy oryginalność tak ważną w tym świecie. Dzięki temu mamy związek nowych technologii z fashion – FashionTech. Związek idealny? To się okaże. Niewątpliwie, to ciekawe zagadnienie i trend, który warto obserwować.

Teraz, kiedy szok opadł, zaczynają dochodzić pierwsze racjonalne myśli. Nic nie jest wykluczone w tym szybko zmieniającym się świecie, dlatego powoli przyjmujesz do głowy, że faktycznie taka blondynka i koleś z IT mogą być razem. Może im wyjdzie, będą żyć długo i szczęśliwie. Przecież z takich na pozór nic nie znaczących na pierwszy rzut oka związków, zrodzić się może coś naprawdę dużego. Takie np. Fahiontech. Tak , tak, to ma ręce i nogi. Bo na to, jaki kształt to przyjmie, nie będą mieli wpływu tylko oni, ale również otoczenie, konsumenci i Ty sam. A co da nam przyszłość? To pokaże czas.

2 komentarze

Add a Comment