Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Nadchodzi cyfrowe krawiectwo na miarę

źródło: www.acustom.com
źródło: www.acustom.com

Garnitur szyty na miarę w ciągu miesiąca, a to wszystko po 15 minutach pomiaru sylwetki. Tak właśnie przedstawia się nowoczesne krawiectwo wykorzystujące nowe technologie.  

Szycie na miarę z angielskiego „bespoke”, polega na tym, że garnitur szyty jest od początku do końca w jednym zakładzie. Krawiec  bierze miarę, a następnie po ustaleniu stylu garnituru, wyborze materiału, dodatków zaczynamy szycie. Żeby sprawdzić czy wszystko jest dobrze dopasowane, przychodzimy na 2-3 przymiarki. Dzięki takiemu procesowi poprawiamy błędy i mamy gwarancję, że krój jest dostosowany pod nasze wymiary ciała.

Alternatywą dla bespoke może być szycie pasowane – „made to masure”. Z ograniczonej ilości stylów, wybieramy garnitur, który nam się podoba a najważniejszą częścią tego procesu jest zdjęcie z nas miary. Następnie nasze dane zostają przesłane do fabryki, gdzie szyty jest nasz egzemplarz. Trafia on potem do sklepu i możemy go odebrać. W made to masure mamy zdecydowanie mniej możliwości ingerowania w powstawianie garnitury. Bespoke daje nam większe pole do manewru. Na samym końcu w ostateczności zawsze możemy wybrać garnitur z wieszaka, czyli ready to wear.

źródło: www.acustom.com
źródło: www.acustom.com

Gra się jednak zmienia, ponieważ na arenie pojawiają się firmy wykorzystujące do szycia na miarę nowe technologie. Chodzi tu głównie o wykorzystanie technologii 3D do skanowania naszego ciała i tworzenia z danych modelu sylwetki. Taką firmą jest Acustom Apparel z Nowego Yorku. W swoim sklepie posiada pokój do skanowania 3D, który zbiera z ponad 200 000 punktów na ciele dane w ciągu kilku sekund. Zebrane pomiary są wprowadzane do specjalnego algorytmu Acustom’s Digital Bespoke w celu stworzenia oferty szerokiej gamy dopasowanych do sylwetki ubrań. Firma posiada w swojej bazie około 850 klientów z tysiącami sprzedanych sztuk odzieży.

Jeśli, by tego było mało, jest specjalna aplikacja na system IOS, która pozwala na customizowanie ubrań przez klientów. Skanujemy daną rzecz, która wpadła nam w oko, a następnie wybieramy kolor, szwy, typ mankietu, kołnierzyka. Jak mówią sami właściciele firmy wygrywają tym, że mają niższe ceny niż tradycyjne bespoke oraz wszystko jest w jednym miejscu. Mianowicie klient dostaje obsługę, poradę, edukację oraz może kupić odzież począwszy od garnituru na jeansach kończąc. Wszystko dopasowane, z użyciem super technologii 3D, która ludziom się podoba i w, którą wierzą. Klientami głównie są młodzi mężczyźni w wieku od 29-43 lat.

Jeśli jednak poświęcenie dla was 2h w sklepie Acustom Apparel to za duża strata czasu, możecie uszyć sobie garnitur na miarę dwa kroki od biura. Wystarczy, że zgłosicie się  do firmy Arden Reed Tailor Truck, która jest jeżdżącą krawiecką ciężarówką ze skanerem 3D. Pomysłodawcy firmy, wyszli z założenia, że chcieliby dotrzeć do każdego mężczyzny, który chce posiadać garnitur na miarę. W przypadku stacjonarnego sklepu, zwiększają się koszty szycia oraz zasięg dotarcia. Dlatego wpadli na pomysł z ciężarówką, na pokładzie której znajdziemy przymierzalnię, poczekalnię, showroom oraz skaner 3D, który wykorzystujący 6 czujników, zbiera dane z 1,5 miliona punktów na ciele. Garnitury szyte są w 100% z wełny w jakości Super 100s i powyżej. Film poniżej przedstawia ciężarówkę w akcji.

Co do wykorzystania skanera 3D to pomysł nie jest taki nowy. Skanery pojawiały się w takich firmach jak Brooks Brothers, Selfridges, 3D-A-PORTER, Bodymetrics, Mankind, J. Brand, AG, Citizens of Humanity, Paige, Hudson i kilku innych. Nie są jeszcze powszechnie używane przez sklepy sprzedaży detalicznej, ale technologia się rozwija i maszyny stają się coraz bardziej przystępne. Dlatego możliwe, że ulegnie to zmianie i będą wykorzystywane na szerszą skalę.

A jak się ma sytuacja w Polsce? W naszym ukochanym kraju mamy firmę Van Thorn, która oferuje szycie pasowane z wykorzystaniem właśnie skanera 3D. Van Thorn to jedyna firma w Polsce, która wykorzystuje technologię skanowania 3D. Dzięki skanerowi otrzymujemy dane, które ciężko byłoby uzyskać metodą ręczną(szczegóły znajdziecie tutaj – www.szarmant.pl). Właściciel firmy tak wypowiada się o tej technologii:

Skaner ogranicza liczbę wizyt w salonie, bo eksponuje wszystkie charakterystyczne cechy sylwetki. Co pozwala konstruktorowi precyzyjnie obliczyć proporcje i wyrysować kształt garnituru. Dzięki skanerowi konstruktor ubrania ma do dyspozycji 81 wymiarów.

Większość naszego życia jest już cyfrowa – znajomi, muzyka, konto bankowe. Przyszedł czas na ciało a skanowanie staje się potężną platformą dla wielu sprzedawców, aby zapewnić dopasowane ubrania i indywidualną usługę swoim klientom. Czy skanery 3D zastąpią krawców? Wydajne mi się, że nie. Ręczna praca człowieka jest dalej najbardziej cenionym kunsztem w szyciu garniturów i  ciężko zastąpić to czymś innym. Skaner 3D to dodatek, który pomaga w  procesie szycia. W końcu dlaczego mamy nie wykorzystywać nowych technologii w szyciu, skoro możemy.

 

Add a Comment