Polskie firmy fashiontech
|
Swego nie znacie a cudze chwalicie. Co prawda w cudownej krainie zwanej „zachodem”, do której emigruje spora część polskiej młodej fali, tworzy się dużo więcej projektów, firm, startupów związanych z fashiontech, nie oznacza to, że w Polsce takich firm nie ma. Otóż są i mają się bardzo dobrze. Polska według mnie posiada spory potencjał, jeśli chodzi o wykorzystanie nowych technologii w połączeniu z fashion. Firmy, które działają potwierdzają to, że się da. Można w kraju nad Wisłą stworzyć prężnie działająco firmę fashiontech.
SHOWROOM – www.shwrm.pl

Showroom to platforma internetowa oferująca ubrania, produkty tworzone przez niezależne polskie marki oraz projektantów. Głównym czynnikiem, który wyróżnia Showroom to implementacja z Facebookiem, umożliwiająca sprzedaż wykorzystując social media. Ta funkcja przyczyniła się do dużego sukcesu, rozpoznawalności marki. Firma powstała w 2012 roku a jej twórcami są Jan Stasz i Michał Juda. Obecnie na platformie dostępnych jest około 300 marek. Aby do nich dołączyć trzeba przejść weryfikację, spełniając odpowiednie kryteria. Showroom zarabia na prowizji od sprzedaży produktów.
Allani – www.allani.pl

Allani to modowa społeczność, której użytkowniczki tworzą stylizację w oparciu o bazę produktów zintegrowanych z serwisem. Firma powstała w 2011 roku. Swój model biznesowy opiera na stworzonym katalogu produktów, w którym mogą promować się wybrane sklepy oraz na stargetowanej reklamie i konkursach sponsorowanych. Obecnie w Allani zarejestrowanych jest 105 tysięcy kobiet, które utworzyły 330 tysięcy stylizacji.
Yosh – www.yosh.pl

Yosh to wyszukiwarka modowa, która ułatwia nam znalezienie produktu za pomocą system zaawansowanych filtrów, dzięki czemu znajdziemy dokładnie to czego szukamy. Tworząc własne preferencje modowe, przeglądamy produkty dostosowane do naszych gustów. Liczne kolekcje dostępne są zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Firma do tej pory odnotowała ponad 5000 wizyt.
FAHIONHOLICS – www.fashionholics.pl

Fashionholics to wirtualna tablica, do której za pomocą przycisku „serduszko” przypinamy bezpośrednio ze sklepu internetowego produkty, akcesoria, będące dla nas inspiracją. Tworzymy tym samym, profil unikalnych dla nas rzeczy. Mamy możliwość przeglądania profili stworzonych przez inne dziewczyny, komentowania produktów oraz dodawania ich do swojej listy. Fashionholics ma na celu zaoszczędzanie czasu w poszukiwaniu modowych inspiracji oraz ułatwiać decyzje zakupowe. W ciągu 3 miesięcy od uruchomienia w serwisie dodano ponad 100 tys produktów. Model biznesowy firmy to pośrednictwo oraz reklama.
Lookmash – www.lookmash.net

Lookmash to porównywarka ubrań, produktów, w formie aplikacji mobilnej, widgetu, połączona ze społecznością modową, pomagająca podjąć decyzję, które ubranie jest lepsze. Robimy zdjęcie w stylizacji, wrzucamy a inni głosują online. Osób, które głosują jest średnio od 300 nawet do 1000. Firma powstała w 2011 roku a jej model biznesowy to success fee. Prowizja pobierana jest od transakcji dokonanych za pomocą widgeta. Lokmash planuje ekspansję w innych krajach – Anglia, Niemcy, Skandynawia również USA.
NaKlate – www.naklate.pl

NaKlate to interaktywna platforma, która używa naszych własnych zdjęć z Facebooka bądź polubionych stron, do tworzenia koszulek z grafiką. Łączymy konto z platformą i wybieramy spośród naszych zdjęć, bądź znajomych. Jest możliwość wyboru już wcześniej przygotowanych, gotowych inspiracji. Platformę w ciągu 3 miesięcy od uruchomienia odwiedziło 20 000 osób. W przyszłości NaKlate planuje ekspansję na rynek międzynarodowy.
Full of Fashion – www.fulloffashion.pl

FullofFashion to portal, który działa na zasadzie subskrypcji – 64,96 złotych to koszt jednej paczki od Full of Fashion z dopasowanymi do panujących trendów dodatkami do damskiej odzieży. Rejestrujemy się w serwisie, następnie wybieramy jeden z stylów, który nam najbardziej odpowiada: chic & classic, street & fashion czy color & trendy. Kolejnym krokiem jest wybór abonamentu – możemy zamówić paczkę jednorazową, abonament miesięczny, trzymiesięczny czy półroczny. Podobne serwisy, które działają za granicą cieszą się rosnącą popularnością dlatego warto przyglądać się temu projektowi.
Fun in Design – www.funindesign.pl

Fun in Design to firma dzięki, której zaprojektujesz sobie buty. Wybierasz jeden z dostępnych modeli butów, a następnie projektujesz wzory, kolory i cały wygląd buta. Wszystkie buty są ręcznie robione na zamówienie.Czas oczekiwania (produkcja + wysyłka) to mniej więcej trzy tygodnie. Firma powstała w 2012 roku wygrywając Startup Fest. Obecnie oprócz sklepu internetowego posiada swój sklep w realu w Warszawie na ulicy Zgoda 3.
Jeśli znacie projekt fashiontech, którego nie zawarłem w tekście to dajcie znać. Chętnie się zapoznam.